A A A K K K

ФДМУ: Нова єдина база звітів про оцінку дозволяє унеможливити сумнівні угоди з оподатковуваним майном – роз‘яснення та практичні коментарі

Шановні колеги!

Фонд державного майна повідомляє: на виконання п. 172 Податкового Кодексу України введено в дію нову Єдину базу даних звітів про оцінку - інформаційно-телекомунікаційну систему, до складу якої входять база даних та модуль електронного визначення оціночної вартості (з метою перевірки вартості об’єктів оподаткування, внесеної суб’єктом оціночної діяльності). Це наша спільна, командна робота з оціночною та нотаріальною спільнотою.

Мета одна: унеможливити зловживання на ринку податкової нерухомості.

Застосування електронних майданчиків дасть можливість сформувати реальні ціни на ринку оцінки рухомого та нерухомого майна та виключити зловживання у цій сфері, які набули масштабного характеру.

Станом на 20 липня, за два дні роботи нової Єдиної бази оцінки, до неї внесено майже 300 звітів. 10% звітів, які оцінювачі хотіли внести, відхилено. Причина одна: невідповідність ціни. Але оцінювачі мають право звернутися до Фонду державного майна з апеляцією і протягом 10 днів отримати рецензію на ці звіти, а потім внести їх до бази, якщо рецензія буде позитивною.

Ми прекрасно розуміємо, що, як усе нове, система має певні труднощі та недосконалості на початку своєї роботи. Ми чекаємо від оцінювачів та нотаріусів конструктивних пропозицій щодо її удосконалення, і проаналізуємо всі ці пропозиції.

Протягом максимум двох тижнів запрацюють ще три електронних майданчики, які ще проходять тестування. І це дозволить значно покращити якість надання послуг.

Зі свого боку закликаємо громадські організації оцінювачів, фізичні та юридичні особи, усіх зацікавлених у співпраці з Фондом державного майна України брати участь у створенні нових електронних авторизованих майданчиків з метою покращення якості та доступності зазначених послуг.

Фонд державного майна працює у тісному взаємозв‘язку з Нотаріальною палатою України (НПУ), і ми спільно вирішуємо і будемо вирішувати проблемні питання роботи  Єдиної бази звітів про оцінку та отримання послуг авторизованих електронних майданчиків.

Як зазначає НПУ, і ми повністю підтримуємо це твердження, – з введенням Єдиної бази оцінки фактично реалізовано одне із доручень нотаріальної спільноти – домогтися запровадження реальної оцінки нерухомого і рухомого майна.

Працювати за прозорими правилами, здійснювати угоди купівлі-продажу майна за реальними цінами  – це для всіх учасників процесу гарантія стабільної роботи, відсутності претензій з боку контролюючих та правоохоронних органів, гарантія збереження цих угод. У той же час, це наш з вами спільний внесок у  запровадження європейських цінностей, побудову чесної економіки держави. Зокрема, держава,місцеві бюджети матимуть додаткові кошти на фінансування соціальних проектів для незахищених та малозабезпечених верств населення.

Чинити спротив уведенню чесних правил на ринку нерухомості можуть тільки ті, хто зацікавлений і в подальшому працювати нечесно: порушувати норми діяльності оцінювачів, занижуючи вартість нерухомості, задля власної неправомірної вигоди, та приховувати податки.

Враховуючи численні запитання щодо роботи Єдиної бази, Фонд акумулював всю необхідну інформацію стосовно її роботи та надає відповіді на питання, які трапляються найчастіше. І в подальшому робитимемо всі потрібні учасникам процесу роз‘яснення.

Що таке Єдина база?

Єдина база даних звітів про оцінку - інформаційно-телекомунікаційна система, до складу якої входять база даних та модуль електронного визначення оціночної вартості (з метою перевірки вартості об’єктів оподаткування, внесеної суб’єктом оціночної діяльності). Єдина база даних звітів про оцінку здійснює моніторинг звіту про оцінку на предмет відсутності порушень при його складанні та у разі його повноти, правильності та відповідності, у тому числі відповідності оціночної вартості майна, майнових прав ринковим цінам, реєструє звіт про оцінку з присвоєнням йому унікального номера. Звіт про оцінку, не зареєстрований у єдиній базі даних звітів про оцінку, без присвоєного унікального номера відповідно до вимог цієї статті є недійсним. Під час посвідчення правочинів, для яких законодавством України передбачено отримання нотаріусом звіту про оцінку, нотаріус перевіряє реєстрацію такого звіту в єдиній базі даних звітів про оцінку та наявність присвоєного йому унікального номера.

Коли і чим було введено в дію Єдину базу?

Пунктом 5 наказу Фонду державного майна України від 17.05.2018 р. № 658 «Про затвердження порядку ведення єдиної бази даних звітів про оцінку» встановлено: цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та застосовується з дати оприлюднення на офіційному веб-сайті Фонду державного майна України повідомлення про прийняття Фондом державного майна України рішення про введення в експлуатацію Єдиної бази даних звітів про оцінку з модулем електронного визначення оціночної вартості подібного до об’єкта оцінки майна та рішення щодо авторизації електронного майданчика.

З 18.07.2018 р. на офіційному веб-сайті Фонду державного майна України було оприлюднено повідомлення про прийняття Фондом державного майна України рішення про введення в експлуатацію Єдиної бази даних звітів про оцінку з модулем електронного визначення оціночної вартості подібного до об’єкта оцінки майна та рішення щодо авторизації електронного майданчика. Таким чином, починаючи з 18.07.2018 р. застосовується Порядок ведення єдиної бази даних звітів про оцінку, затверджений наказом Фонду державного майна України від 17.05.2018 р. № 658, відповідно до положень якого здійснюється, зокрема, реєстрація звітів про оцінку майна та перевірка реєстрації звітів про оцінку нотаріусами, а також посадовими особами, у присутності яких між фізичними особами здійснюються укладення та оформлення договорів купівлі-продажу (міни, поставки) транспортних засобів, суб’єктами господарювання, які надають послуги з укладення біржових угод або беруть участь в їх укладенні.

Що робити зі звітами у «старій» базі?

1. Враховуючи положення підпункту 2 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2014 року № 358 «Деякі питання реалізації положень Податкового кодексу України щодо оцінки майна», звіти про оцінку, які були зареєстровані до 18.07.2018 року включно в Єдиній базі даних звітів про оцінку для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства, ведення якої здійснювалося відповідно до положень наказу Фонду державного майна України від 10 червня 2013 року № 795, єдійсними впродовж зазначеного в них строку дії, який не може перевищувати шести місяців від дати оцінки зазначеної в звіті про оцінку.

2. Звіти про оцінку, зареєстровані до 18.07.2018 року включно в Єдиній базі даних звітів про оцінку для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства, та які були використані замовниками оцінки при укладенні правочинів до 18.07.2018 року включно, не потребують вчинення додаткових дій.

3. Невикористані для укладення правочинів звіти про оцінку, строк дії яких не закінчився та які були зареєстровані до 18.07.2018 року включно в Єдиній базі даних звітів про оцінку для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства, – підлягають безкоштовній перереєстрації суб’єктами оціночної діяльності – суб’єктами господарювання, суб’єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель у Єдиній базі даних звітів про оцінку відповідно до Порядку ведення єдиної бази даних звітів про оцінку, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 17.05.2018 р. № 658, з метою забезпечення подальшої перевірки їх реєстрації нотаріусами, а також посадовими особами, у присутності яких між фізичними особами здійснюються укладення та оформлення договорів купівлі-продажу (міни, поставки) транспортних засобів, суб’єктами господарювання, які надають послуги з укладення біржових угод або беруть участь в їх укладенні.

4. Враховуючи те, що останнім часом склалася практика дій, коли в Єдину базу даних звітів про оцінку для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства, вносилася завідомо неправдива інформація з імітованих звітів про оцінку для їх використання у майбутньому періоді та уникнення процедури перевірки оціночної вартості об’єкта оцінки Модулем електронного визначення оціночної вартості подібного до об’єкта оцінки майна, - в разі виявлення таких фактів (інформації з імітованих звітів про оцінку), відповідна інформація буде передана до правоохоронних органів для вжиття заходів за ознаками злочинів, передбачених статтями 190 «Шахрайство», 358 «Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів», 365-2 «Зловживання повноваженнями особами, які надають публічні послуги», 366 «Службове підроблення», 384 «Введення в оману суду або іншого уповноваженого органу» Кримінального кодексу України.

Чи працює паралельно «стара» база?

Єдина база даних звітів про оцінку для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов'язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства, ведення якої здійснювалося відповідно до положень наказу Фонду державного майна України від 10 червня 2013 року № 795, відключається в зв’язку з введенням в експлуатацію та застосуванням Єдиної бази даних звітів про оцінку, яка функціонує відповідно до Порядку ведення єдиної бази даних звітів про оцінку, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 17.05.2018 р. № 658. Перевірка перереєстрованих звітів про оцінку здійснюється нотаріусами, а також посадовими особами, у присутності яких між фізичними особами здійснюються укладення та оформлення договорів купівлі-продажу (міни, поставки) транспортних засобів, суб’єктами господарювання, які надають послуги з укладення біржових угод або беруть участь в їх укладенні, відповідно до Порядку ведення єдиної бази даних звітів про оцінку, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 17.05.2018 р. № 658.

Всі нормативні документи, роз‘яснення з питань роботи Єдиної бази звітів про оцінку, посилання на авторизовані електронні майданчики та вхід для нотаріусів за посиланнями на сайті ФДМУ:

http://www.spfu.gov.ua/ua/content/spf-estimate-basereport.html

http://www.spfu.gov.ua/ua/content/spf-estimate-basereport-edina-baza.html

 

Базові нормативні акти з цього питання 

Наказ Фонду державного майна України від 17.05.2018 р. № 658 «Про затвердження порядку ведення єдиної бази даних звітів про оцінку»

http://www.spfu.gov.ua/userfiles/files/nakaz658.pdf

 

Наказ Фонду державного майна України та Адміністрації державної служби спеціального зв‘язку та захисту інформації Українивід 15.05.2018 р. № 656/307 «Про затвердження порядку авторизації електронних майданчиків»

http://www.spfu.gov.ua/userfiles/files/nakaz656_307.pdf

 

Наказ Фонду державного майна України від 18.07.2018 № 962 «Про введення в експлуатацію Єдиної бази звітів про оцінку»

http://www.spfu.gov.ua/userfiles/files/VvedVDiyou_Bazi_Ocin.pdf

 

Наказ Фонду державного майна України від 17.07.2018 № 956 «Про авторизацію електронного майданчика»

http://www.spfu.gov.ua/userfiles/files/Nakaz_Avtor_ViAiPiDepartmets.pdf