A A A K K K

Історична довідка

Для реалізації державної політики у сфері приватизації державного майна на території Закарпатської області, 15 грудня 1992 року наказом Фонду державного майна України було створене регіональне відділення ФДМУ по Закарпатській області.

Свою діяльність новостворена установа розпочала із складання переліків державних і комунальних підприємств, переоформлення договорів оренди, упорядкування установчих документів підприємств із змішаною формою власності, комерціалізації підприємств державної торгівлі, громадського харчування та побуту.

Процес роздержавлення на Закарпатті було розпочато з найбільш немонополізованих галузей – торгівлі, постачання, будівництва, сільського господарства, легкої, харчової, лісової промисловості. Причому першими були переведені в приватне володіння невеликі магазини, ремонтні майстерні, перукарні, кафе тощо.

При приватизації цих об’єктів найчастіше застосовувались неконкурентні способи приватизації – викуп організацією орендарів та товариством покупців – членів трудового колективу. Конкурентні способи приватизації (конкурси, аукціони) стали основними способами малої приватизації починаючи з 1996 року.

Відповідно до Указу Президента України від 19.02.94 № 56/94 «Про єдину систему органів приватизації в Україні» в 1994-1995 роках в районах області та містах обласного значення були створені 14 представництв ФДМУ, які після введення в дію Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» були ліквідовані. Натомість при міських та районних радах і адміністраціях створювалися фонди, відділи комунального майна, яким і були передані функції з реформування комунального майна. 

У 1995 році у Закарпатській області, як і по всій Україні, були відмічені найвищі темпи роздержавлення. Якщо у 1993 році було приватизовано 56 об’єктів, то цього року нового власника здобули 296 об’єктів малої приватизації різних галузей промисловості, а 1996 рік став роком роздержавлення аптек області.

Протягом 1995-1999 років на 42 сертифікатних аукціонах було продано 219 пакетів акцій 135 відкритих акціонерних товариств за приватизаційні майнові сертифікати. 131 пакет акцій 100 товариств області було продано на спеціалізованих сертифікатних аукціонах за компенсаційні сертифікати.

Із виставлених регіональним відділенням на продаж державних та комунальних пакетів акцій, на фондових біржах та спеціалізованих аукціонах за грошові кошти було продано 294 пакети акцій 182 ВАТ. Отримано від цих видів продажу 16,5 млн. гривень.

Приватизація дала поштовх до відродження та ефективної роботи  промислових підприємств області: «Ужгородська швейна фабрика», «Перечинський лісохімічний комбінат», «Свалявські мінеральні води», «Закарпатавтотранс», «Затисянський хімічний завод» та інших.

ЗАТ "Ужгородська швейна фабрика" сьогодні добре відома в Європі і на Україні для всіх замовників і шанувальників високоякісного стильного одягу. Працює підприємство під торговими марками «Парада» та «Vertex» по давальницькій схемі пошиву текстильних виробів. Фабрика працює за сучасними технологіями з дотриманням високих європейських стандартів якості, з ефективним управлінням та якісним обслуговуванням замовників. Основний асортимент жіночого та чоловічого одягу це жакети, штани, шорти, спідниці, сукні, блузи, плащі, напівпальто.

Лідером з виробництва деревновугільної продукції та ацетилацетату в Україні є АТ «Перечинський лісохімічний комбінат». На підприємстві завершено реалізацію інвестиційного проекту на суму 1,9 млн. доларів США з модернізації деревновугільного виробництва. Продукція Перечинського лісохімічного комбінату відповідає міжнародним стандартам та експортується у різні країни світу.

Товариство з додатковою відповідальністю «Свалявські мінеральні води» сьогодні є найбільшим виробником мінеральної води на Закарпатті. На його потужностях розливається 45 відсотків обсягу фасованих вод. Продукція цього виробника не тільки має велику популярність серед населення, а й широко використовується в лікувальних закладах.

Здебільшого виконавши функцію з роздержавлення економіки краю, регіональне відділення змістило акценти своєї роботи на ефективне управління державним майном.

Одним з важливих завдань установи є удосконалення системи управління державним майном через виконання функцій орендодавця та контроль за використанням майна, переданого в оренду, прийняття управлінських рішень стосовно майна, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств під час приватизації.

Оренда державного майна є стабільним джерелом наповнення державного бюджету. Щорічні плани з надходження коштів від оренди державного майна, встановлені Фондом державного майна України, регіональне відділення з року в рік перевиконує.

У різні роки відділення очолювали:

Ільтьо Іван Васильович – 1992-1994 роки;

Шкоба Володимир Ілліч  -1994-2003 роки;

Андрусь Василь Васильович – 2003-2012 роки;

Молчанов Олександр Володимирович - виконував обов'язки начальника відділення в період з жовтня 2012 року по серпень 2014 року.

Андрусь Василь Васильович 2014-2019 роки.

З травня 2019 року по теперішній час в Закарпатській області Фонд державного майна України представлений Управлінням забезпечення реалізації повноважень у Закарпатській області (в складі Регіонального відділення по Львівській, Закарпатській та Волинській областях, утвореного шляхом злиття Регіональних відділень). Очолює Управління - Наталія Кастрова.

Оцінка роботи Управління забезпечення реалізації повноважень у Закарпатській області  - це оцінка роботи людей, які тут працюють. Саме вони створюють ділову репутацію установи. Колектив Управління – це досвідчені, віддані справі висококваліфіковані спеціалісти, здатні приймати нестандартні рішення та енергійні, перспективні молоді працівники, готові переймати позитивний досвід своїх колег.

Ділові й людські якості працівників Управління неодноразово були відзначені почесними грамотами Фонду державного майна України, Закарпатської обласної ради і державної адміністрації.