A A A K K K

Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації

від 5 серпня 2010 р.

ПРОЕКТ

 Вноситься
Кабінетом Міністрів України
М. АЗАРОВ
" _____ " _____________ 2010 р.

ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації

Верховна Рада України постановляє:

I. Внести зміни до таких законів України:

1. У Законі України "Про приватизацію державного майна" (Голос України, 1992, 05, 06.05.1992 № 82, Відомості Верховної Ради України, 1992, № 24 (16.06.1992), ст. 348):

1) по тексту закону:

слова "відкриті акціонерні товариства" у всіх відмінках замінити на "акціонерні товариства" у відповідних відмінках;

слова "статутний фонд" у всіх відмінках замінити на "статутний капітал" у відповідних відмінках;

слова "початкова вартість" у всіх відмінках замінити на "початкова ціна" у відповідних відмінках;

слова "підприємства із змішаною формою власності" у всіх відмінках замінити на "підприємства, засновані на базі об'єднання майна різних форм власності" у відповідних відмінках;

2) статтю 1 викласти в такій редакції:

"Стаття 1. Поняття та мета приватизації

Приватизація державного майна (далі - приватизація) - платне відчуження майна, що перебуває у державній власності, в тому числі разом із земельною ділянкою державної власності, на якій розташований об'єкт, що підлягає приватизації, на користь фізичних та юридичних осіб, які можуть бути покупцями відповідно до цього Закону, з метою підвищення соціально-економічної ефективності виробництва та залучення коштів для здійснення структурної перебудови національної економіки.";

3) у частині другій статті 2:

абзац тринадцятий викласти в такій редакції:

"забезпечення конкурентності продажу, якщо інше не визначено цим Законом;";

абзаци чотирнадцятий-п'ятнадцятий виключити;

4) у статті 3:

абзац третій частини другої виключити;

частину третю викласти в такій редакції:

"3. Приватизація акцій (часток, паїв), що належать державі у статутних капіталах господарських товариств, інших господарських організацій та підприємств, заснованих на базі об'єднання майна різних форм власності, здійснюється відповідно до законодавства, з урахуванням установчих документів таких товариств (організацій).";

доповнити частинами п'ятою - шостою такого змісту:

"5. Приватизація майна, що належить Автономній Республіці Крим, регулюється положеннями цього Закону, інших законів з питань приватизації і здійснюється органами влади Автономної Республіки Крим в межах їх повноважень.

6. Приватизація в стратегічних галузях здійснюється з урахуванням галузевих програм розвитку таких галузей.".

5) у статті 4:

частину першу викласти в такій редакції:

"1. Державна програма приватизації (далі - Програма) розробляється Фондом державного майна України, затверджується Законом України строком на п'ять років і діє до завершення її виконання.";

частину другу виключити;

частину третю викласти в такій редакції:

"3. У Програмі визначаються:

мета Програми на відповідний період;

шляхи, способи та заходи щодо реалізації мети;

завдання щодо забезпечення реалізації Програми;

очікувані результати виконання Програми.";

6) у статті 5:

у частині першій:

абзаци другий-третій доповнити словами ", в тому числі разом із земельними ділянками державної власності, на яких вони розташовані;";

абзаци четвертий-п'ятий викласти в такій редакції:

"окреме індивідуально визначене майно, в тому числі разом із земельними ділянками державної власності, на яких це майно розташовано;

акції (частки, паї), що належать державі у статутних капіталах господарських товариств, інших господарських організацій, підприємств, заснованих на базі об'єднання майна різних форм власності;";

доповнити новим абзацом шостим такого змісту:

"об'єкти соціально-культурного призначення, в тому числі разом із земельними ділянками державної власності, на яких вони розташовані, крім тих, що не підлягають приватизації";

частини третю-четверту викласти в такій редакції:

"3. Заборона на приватизацію не розповсюджується на підприємства і структурні підрозділи, що мають ознаки загальнодержавного значення, визначені у частині другій цієї статті, у випадках, якщо:

протягом 3-х років виробництво товарів (робіт, послуг), що мають загальнодержавне значення, припинило бути основним видом діяльності (менше 50% у доході (виручці) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг);

на відповідних ринках з'явилися аналогічні недержавні підприємства, частка яких у виробництві відповідного виду товарів (робіт, послуг), що мають загальнодержавне значення, складає більше 35%.

4. За рішенням Кабінету Міністрів України приватизуються:

підприємства, що мають ознаки домінування на загальнодержавному ринку товарів (робіт, послуг) та акції (частки, паї) господарських товариств, утворених на основі таких підприємств;

підприємства оборонно-промислового комплексу, що підлягають конверсії згідно з відповідною програмою;

об'єкти, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави.

Умови приватизації означених об'єктів погоджуються Кабінетом Міністрів України в установленому ним порядку.";

частину п'яту доповнити новим реченням такого змісту:

"Виключення з Переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, підприємств (установ, організацій), які підпадають під критерії, визначені частиною другою статті 5 цього Закону, приймається Верховною Радою України окремими законами.";

7) доповнити Закон статтею 51 такого змісту:

"Стаття 51. Класифікація об'єктів приватизації

З метою раціонального та ефективного застосування способів приватизації об'єкти приватизації класифікуються за такими групами:

група А - єдині майнові комплекси державних підприємств, державних господарських об'єднань, їх структурних підрозділів, які можуть бути виділені в самостійні суб'єкти господарювання - юридичні особи (в тому числі ті, що передані в оренду, перебувають у процесі реструктуризації) на яких середньооблікова чисельність працюючих за звітний (фінансовий) рік не перевищує сто осіб, а обсяг валового доходу від реалізації продукції (робіт, послуг) за цей період не перевищує сімдесяти мільйонів гривень та/або вартості майна яких недостатньо для формування статутного капіталу господарського товариства, в тому числі разом із земельними ділянками державної власності, на яких вони розташовані; окреме індивідуально визначене майно, в тому числі разом із земельними ділянками державної власності, на яких таке майно розташовано;

(окремим індивідуально визначеним майном визнається рухоме та нерухоме майно державних підприємств (в тому числі будівлі, споруди, нежитлові приміщення), майно, що залишилося після закінчення процедури ліквідації державних підприємств, визнаних банкрутами; майно підприємств, що ліквідуються за рішенням органу, уповноваженого управляти державним майном; майно державних підприємств, що не були продані як єдині майнові комплекси; державне майно, що не увійшло до статутного капіталу господарських товариств);

група В - єдині майнові комплекси державних підприємств (у тому числі ті, що передані в оренду), державних господарських об'єднань, їх структурних підрозділів на яких середньооблікова чисельність працюючих за звітний (фінансовий) рік перевищує сто осіб, а обсяг валового доходу від реалізації продукції (робіт, послуг) за цей період перевищує сімдесяти мільйонів гривень та/або вартість майна яких достатня для формування статутного капіталу акціонерного товариства, в тому числі разом із земельними ділянками державної власності, на яких вони розташовані; акції акціонерного товариства, утвореного в процесі приватизації та корпоратизації (крім об'єктів групи Г); єдині майнові комплекси підприємств і організацій сільського, рибного господарства та агропромислового комплексу незалежно від вартості майна та середньооблікової чисельності працюючих, у тому числі разом із земельними ділянками державної власності, на яких вони розташовані;

група Г - єдині майнові комплекси державних підприємств та акції акціонерних товариств, які на момент прийняття рішення про приватизацію (продаж) мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави або ознаки домінування на загальнодержавному ринку товарів (робіт, послуг); а також об'єкти, визначені уповноваженими органами управління як такі, що потребують застосування індивідуальних підходів до приватизації (такі, що мають унікальні виробництва, використовують рідкісні ресурси або їх комбінацію (нематеріальні активи, корисні копалині, кадри, ноу-хау, включаючи науково-дослідні та проектно-конструкторські організації та установи, які відповідають цій ознаці);

(підприємством, що має ознаки домінування на загальнодержавному ринку товарів (робіт, послуг) визнається підприємство, яке має частку на загальнодержавному ринку товарів (робіт, послуг), що перевищує 35 відсотків, або разом з не більш ніж двома іншими підприємствами має на такому ринку сукупну частку, що перевищує 50 відсотків, або не більш, ніж з чотирма іншими підприємствами має на такому ринку сукупну частку, що перевищує 70 відсотків);

група Д - об'єкти незавершеного будівництва, законсервовані об'єкти, в тому числі разом із земельними ділянками державної власності, на яких вони розташовані;

(до об'єктів незавершеного будівництва належать будівлі, споруди, передавальні пристрої, які не прийняті в експлуатацію, в тому числі законсервовані);

група Е - акції (частки, паї), що належать державі в статутних капіталах господарських товариств, інших господарських організацій і підприємств, заснованих на базі об'єднання майна різних форм власності та розташованих на території України або за її межами;

група Ж - об'єкти соціально-культурного призначення, в тому числі разом із земельними ділянками державної власності, на яких вони розташовані, крім тих, що не підлягають приватизації;

(до об'єктів соціально-культурного призначення належать об'єкти освіти, охорони здоров'я, культури, фізичної культури та спорту, туризму, мистецтва і преси, телебачення, радіомовлення, видавничої справи; санаторно-курортні заклади, будинки і табори відпочинку, профілакторії; інші об'єкти, призначені для задоволення соціальних та культурних потреб громадян незалежно від вартості майна; об'єкти соціально-культурного призначення, що не включені до статутного капіталу господарських товариств, перебувають на балансах підприємств, у разі їх не включення до складу майна, що передається у комунальну власність).

Об'єкти приватизації груп А, Д, Ж відносяться до об'єктів малої приватизації.";

8) у статті 7:

у частині третій:

в абзаці третьому після слів "державного майна" додати слова "та власника земельних ділянок державної власності";

після абзацу п'ятого доповнити новим абзацом шостим такого змісту:

"здійснюють продаж об'єктів приватизації разом із земельними ділянками державної власності, на яких такі об'єкти розташовані;";

у зв'язку з цим, абзаци шостий-сімнадцятий вважати відповідно абзацами сьомим-вісімнадцятим;

після абзацу одинадцятого доповнити новими абзацами дванадцятим-чотирнадцятим такого змісту:

"укладають договори про проведення оцінки об'єктів приватизації разом із земельними ділянками державної власності, на яких такі об'єкти розташовані;

укладають договори на проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок державної власності з метою внесення таких земельних ділянок до статутного капіталу господарських товариств;

укладають договори про розроблення документації із землеустрою;";

у зв'язку з цим, абзаци дванадцятий-вісімнадцятий вважати відповідно абзацами п'ятнадцятим-двадцять першим;

після абзацу шістнадцятого доповнити новим абзацом сімнадцятим такого змісту:

"вносять земельні ділянки державної власності до статутного капіталу господарських товариств, відповідно до законодавства;";

у зв'язку з цим, абзаци сімнадцятий - двадцять перший вважати відповідно абзацами вісімнадцятим - двадцять другим;

абзац двадцять перший викласти в такій редакції:

"приймають рішення про поділ чи об'єднання земельних ділянок державної власності, на яких розташовані об'єкти, що підлягають приватизації;";

після абзацу двадцять першого доповнити новими абзацами двадцять другим - двадцять третім такого змісту:

"передають межові знаки покупцю земельної ділянки, на якій розташований об'єкт, що підлягає приватизації;

відповідно до вимог Земельного кодексу України приймають рішення про зміну цільового призначення земельної ділянки державної власності, на якій розташований об'єкт, що підлягає приватизації.";

у зв'язку з цим, абзац двадцять другий вважати відповідно абзацом двадцять четвертим;

частину сьому виключити;

9) у статті 8:

у частині третій:

після абзацу другого доповнити новими абзацами третім-четвертим такого змісту:

"державні підприємства, установи, організації;

державні господарські об'єднання, державні холдингові компанії, державні акціонерні товариства (компанії), їх дочірні компанії та підприємства;";

у зв'язку з цим, абзаци третій-четвертий вважати відповідно абзацами п'ятим-шостим;

в абзаці шостому додати слова "та афілійовані з ними особи";

доповнити новими абзацами сьомим-одинадцятим такого змісту:

"особи, зареєстровані в офшорній зоні, перелік яких визначає Кабінет Міністрів України, чи країнах, включених FATF до списку країн, що не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом, та покупці, яких безпосередньо контролюють ці особи.

Афілійованими особами визнаються:

юридичні особи, за умови, що одна з них здійснює контроль над іншою чи обидві перебувають під контролем третьої особи;

члени сім'ї фізичної особи, які спільно провадять господарську діяльність;

фізична особа та члени її сім'ї, які спільно провадять господарську діяльність, і юридична особа, якщо ця фізична особа та/або члени її сім'ї, здійснюють контроль над юридичною особою.";

частину четверту доповнити новим абзацом такого змісту:

"Умовою допуску до участі в приватизації об'єктів державної власності (конкурсі, аукціоні) є розкриття інформації про потенційних покупців об'єктів приватизації, їх засновників, учасників, у тому числі фізичних осіб.";

частину п'яту виключити;

10) статтю 9 виключити;

11) доповнити Закон статтями 101 - 102 такого змісту:

"Стаття 101. Передприватизаційна підготовка об'єктів права державної власності

1. Передприватизаційна підготовка може передувати прийняттю рішення про приватизацію.

Передприватизаційна підготовка державних підприємств, а також акціонерних товариств, створених у процесі корпоратизації, проводиться уповноваженими органами управління у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з урахуванням вимог законодавства про захист економічної конкуренції у період до їх передачі Фонду державного майна України для приватизації.

2. Проведення передприватизаційної підготовки здійснюється відповідно до проектів передприватизаційної підготовки підприємств. Проекти передприватизаційної підготовки підприємств, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, а також підприємств, що мають ознаки домінування на загальнодержавному ринку товарів (робіт, послуг), затверджуються Кабінетом Міністрів України.

3. Під час проведення передприватизаційної підготовки підприємств стосовно цих підприємств забороняється передача в оренду майнових комплексів або структурних підрозділів таких підприємств.

Під час проведення передприватизаційної підготовки підприємств уповноважені органи управління обов'язково виявляють державне майно, що не підлягає приватизації, відокремлюють його та визначають умови його подальшого використання.

4. Підготовка до приватизації акцій (часток, паїв), що належать державі у статутних капіталах господарських товариств, інших господарських організацій та підприємств, заснованих на базі об'єднання майна різних форм власності, включає визначення в установчих документах таких суб'єктів розміру акцій (часток, паїв), що належать державі, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. З цією метою державні органи приватизації в порядку, встановленому законодавством та установчими документами підприємств:

ініціюють визначення розміру часток (паїв) засновників підприємств, у майні яких є державна частка;

визначають розмір часток (паїв), що належать державі у статутному капіталі таких підприємств;

погоджують з іншими засновниками (учасниками) внесення відповідних змін до установчих документів.

5. Передприватизаційна підготовка об'єктів, право державної власності на які визнано відповідно до чинних міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, в разі необхідності передбачає оформлення такого права власності.

Стаття 101. Формування завдань з приватизації

1. Завдання щодо обсягу надходження коштів до державного бюджету від приватизації державного майна визначаються у законі про Державний бюджет на відповідний рік.

2. Перелік об'єктів приватизації, продаж яких гарантує виконання завдань з надходження коштів до Державного бюджету України, отриманих від приватизації у наступному бюджетному періоді, затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням Фонду державного майна України.

Фонд державного майна України має право здійснювати продаж об'єктів, не включених до зазначеного переліку і не заборонених до приватизації.";

12) у статті 11:

абзаци другий-третій викласти в такій редакції:

"опублікування переліку об'єктів, які підлягають приватизації;

прийняття рішення про приватизацію;";

в абзаці п'ятому виключити слова "(за винятком об'єктів малої приватизації)";

13) у статті 12:

частину першу викласти в такій редакції:

"1. Ініціатива щодо приватизації може виходити від державних органів приватизації, уповноважених органів управління або покупців.

Уповноважені органи управління за результатами аналізу господарської діяльності суб'єктів господарювання державного сектору економіки, управління майном або корпоративними правами яких вони здійснюють, ефективності використання майна таких суб'єктів господарювання подають щороку державним органам приватизації пропозиції стосовно включення об'єктів права державної власності до переліку об'єктів, що підлягають приватизації (в розрізі кваліфікаційних груп, визначених статтею 51 цього Закону), у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Уповноважені органи управління здійснюють аналіз можливих соціально-економічних наслідків приватизації підприємств, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, підприємств, які мають ознаки домінування на загальнодержавному ринку товарів (робіт, послуг), науково-дослідних (науково-технічних) установ, містоутворюючих підприємств.

Пропозиції стосовно включення об'єктів права державної власності до переліків об'єктів, які підлягають приватизації, подаються разом з висновками про прогнозовану суму надходження коштів від приватизації запропонованих до переліків об'єктів та прогнозом соціально-економічних наслідків приватизації.

Покупці єдиного майнового комплексу або контрольного пакету акцій разом із заявою подають бізнес-план або техніко-економічне обґрунтування післяприватизаційного розвитку об'єкта, а також декларацію про доходи для покупців - фізичних осіб.

Заяви про приватизацію подаються до державних органів приватизації за місцезнаходженням об'єкта, що приватизується, у письмовій формі та в порядку, що встановлюється Фондом державного майна України.";

у частині другій слова "орган виконавчої влади, уповноважений управляти цим майном" замітити словами "уповноважений орган управління";

у частині третій:

абзац другий викласти в такій редакції:

"підприємство, що пропонується приватизувати, перебуває у процесі ліквідації;";

абзац четвертий викласти в такій редакції:

"відсутні необхідні документи, що подаються разом з пропозиціями стосовно включення об'єкта до переліку.";

абзац п'ятий виключити;

частину четверту викласти в такій редакції:

"4. У місячний строк після прийняття рішення про приватизацію об'єктів уповноважені органи управління приймають рішення щодо передачі майна зазначених об'єктів в управління відповідним державним органам приватизації в порядку, встановленому Фондом державного майна України, крім майна, що не підлягає приватизації, в тому числі матеріальних носіїв секретної інформації.";

доповнити частинами п'ятою-шостою такого змісту:

"5. З моменту прийняття рішення про приватизацію об'єкта стосовно його майна (нерухомого майна, інших необоротних активів) та земельної ділянки державної власності, на якій розташований такий об'єкт, забороняється:

здійснення операцій (дій), внаслідок яких може відбутися відчуження зазначеного майна чи зменшення його вартості, або зменшення розміру земельної ділянки;

обмін, іпотека або застава майна; списання основних засобів, що мають залишкову вартість; безоплатна передача та реалізація майна для погашення заборгованості; передача майна в оренду; внесення майна до статутних капіталів інших суб'єктів господарювання, передача майна в управління та здійснення операцій з борговими вимогами і зобов'язаннями (факторинг), якщо за період з моменту прийняття такого рішення сума вартості майна, що відчужується, або зобов'язань перевищує 5 відсотків підсумку балансу підприємства за останній звітний період, але не більше 250 мінімальних заробітних плат протягом одного календарного року;

вчинення дій, які можуть призвести до обмеження (обтяження) прав на земельну ділянку державної власності, на якій розташований цей об'єкт;

змінювати номінальну вартість або кількість акцій без зміни розміру статутного капіталу акціонерного товариства;

приймати рішення про збільшення або зменшення статутного капіталу, крім випадків збільшення статутного капіталу на суму збільшення вартості власного капіталу товариства;

приймати рішення про припинення акціонерного товариства шляхом злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення.

Якщо такі дії необхідні для ефективного функціонування господарської організації, що приватизується, вони здійснюються з дозволу державних органів приватизації.

Зазначені обмеження не поширюються на підприємства, які знаходяться в процесі приватизації, щодо яких прийнято рішення про реорганізацію.

Зазначені обмеження діють до завершення приватизації об'єкта.

6. Приватизація об'єкта вважається завершеною з моменту його продажу або завершення розміщення всіх акцій, передбачених до продажу планом приватизації (розміщення акцій), і оформляється рішенням відповідного державного органу приватизації.";

14) у статті 13:

у другому реченні частини першої слово "двох" замінити словом "чотирьох";

частину другу доповнити новими абзацами другим-третім такого змісту:

"За рішенням зазначеної комісії до її роботи можуть залучатися експерти (в тому числі державний експерт з питань таємниць), консультанти, оцінювачі та інші спеціалісти, які мають на її засіданні право дорадчого голосу.

З метою забезпечення гласності та прозорості приватизації у роботі комісії з приватизації можуть брати участь з правом дорадчого голосу народні депутати України.";

15) у статті 14:

частину першу доповнити новим абзацом такого змісту:

"уповноваженого органу управління, який здійснював управління державним майном до прийняття рішення про приватизацію.";

у частині другій:

в абзаці першому слова "майна, що не підлягає приватизації" замінити словами "майна, що не увійшло до статутних капіталів господарських товариств.";

абзац другий доповнити словами "та відповідні заходи щодо земельної ділянки, на якій розташоване це підприємство, пов'язаних з його реорганізацією.";

абзац четвертий викласти в такій редакції:

"До проекту плану приватизації додається акт оцінки майна об'єкта приватизації, який складається відповідно до законодавства і затверджується органом приватизації, або звіт про оцінку об'єкта приватизації із затвердженим висновком про його вартість, а також технічний паспорт земельної ділянки державної власності, яка підлягає продажу державним органом приватизації (при наявності).";

частину четверту викласти в такій редакції:

"4. Проект плану приватизації та альтернативний проект плану трудового колективу чи інших покупців подається на розгляд відповідного державного органу приватизації, який протягом десяти днів зобов'язаний його розглянути, та у разі відповідності зазначеного плану вимогам цього Закону затвердити і довести до відома органів, що делегували своїх представників для включення до складу комісії з приватизації.

У разі коли відповідний державний орган приватизації не затвердив зазначений проект плану, комісія з приватизації зобов'язана протягом п'яти робочих днів доопрацювати його та подати на повторний розгляд.";

16) у статті 15:

у частині першій:

абзац другий викласти в такій редакції:

"продажу об'єктів приватизації на аукціоні (в тому числі за методом зниження ціни, без оголошення ціни);";

після абзацу другого доповнити новим абзацом третім такого змісту:

"продажу об'єктів приватизації за конкурсом з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону (далі - конкурс);";

у зв'язку з цим, абзаци третій - шостий вважати відповідно абзацами четвертим-сьомим;

абзац шостий викласти в такій редакції:

"викупу об'єктів приватизації;";

абзац сьомий викласти в такій редакції:

"продажу акцій на міжнародних фондових ринках, у тому числі через депозитарні розписки.";

частину третю викласти в такій редакції:

"3. Приватизація об'єктів малої приватизації здійснюється відповідно до Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)"шляхом:

продажу на аукціоні, за конкурсом;

викупу.

Приватизація об'єктів незавершеного будівництва може здійснюватися також шляхом:

внесення об'єкта незавершеного будівництва до статутного капіталу господарського товариства як внеску держави з наступною приватизацією акцій (часток, паїв) у порядку, встановленому установчими документами товариства та законодавством України, після завершення будівництва відповідного об'єкта;

продажу під розбирання.

Приватизація об'єктів незавершеного будівництва здійснюється з урахуванням Закону України "Про особливості приватизації об'єктів незавершеного будівництва".;

частину четверту виключити;

доповнити частиною п'ятою такого змісту:

"5. Продаж об'єктів приватизації на аукціоні (конкурсі) проводиться у приміщенні з вільним доступом всіх бажаючих взяти участь в аукціоні (конкурсі) на підставі поданих заявок.";

17) статтю 16 викласти в такій редакції:

"Стаття 16. Продаж об'єктів приватизації на аукціоні

1. Аукціон - спосіб продажу об'єкта приватизації, згідно з яким власником такого об'єкта визнається покупець, що в ході торгів запропонував за нього найвищу ціну.

2. Продаж об'єктів приватизації на аукціоні здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

3. У разі коли об'єкт пропонувався на аукціоні і залишився непроданим, під час його повторного проведення можлива зміна умов продажу, зокрема зменшення початкової ціни об'єкта не більш як на 30 відсотків.

У разі коли єдиний майновий комплекс двічі пропонувався до продажу і залишився непроданим, державний орган приватизації може прийняти рішення про його реструктуризацію (в тому числі, шляхом створення акціонерного товариства).

4. У разі коли на аукціон з продажу об'єкта приватизації надійшла заява від одного покупця, зазначений об'єкт може бути проданий безпосередньо такому покупцеві за запропонованою ним ціною, але не нижче початкової ціни.

5. Продаж об'єктів малої приватизації на аукціоні здійснюється відповідно до Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)".";

18) доповнити Закон статтями 161-167 такого змісту:

"Стаття 161. Продаж об'єктів приватизації за конкурсом

1. Конкурс - спосіб продажу об'єкта приватизації, що полягає в передачі права власності на нього покупцеві, який запропонував найвищу ціну та взяв зобов'язання виконати умови конкурсу.

2. Продаж об'єктів приватизації за конкурсом здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Підготовка об'єктів до продажу за конкурсом може здійснюватися за участю радника (уповноваженої особи).

Радник (уповноважена особа) - юридична особа (об'єднання юридичних осіб), яка згідно з договором, укладеним з Фондом державного майна України, бере на себе зобов'язання щодо надання за відповідну плату послуг з підготовки об'єкта до приватизації та пошуку потенційних покупців.

3. Умовами конкурсу можуть передбачатися вимоги щодо економічної, інноваційно-інвестиційної, соціальної, природоохоронної діяльності, діяльності у сфері корпоративних відносин та розпорядження майном об'єкта приватизації.

4. У разі коли об'єкт пропонувався на конкурсі і залишився непроданим, під час його повторного проведення можлива зміна умов продажу, зокрема зменшення початкової ціни об'єкта не більш як на 30 відсотків.

У разі коли єдиний майновий комплекс двічі пропонувався до продажу і залишився непроданим, державний орган приватизації може прийняти рішення про його реструктуризацію (в тому числі, шляхом створення акціонерного товариства).

У разі коли пакет акцій двічі пропонувався до продажу і залишився непроданим, державний орган приватизації може прийняти рішення про продаж такого об'єкта на фондовій біржі, в тому числі шляхом його дроблення, чи на аукціоні без оголошення ціни (крім контрольного пакета акцій об'єктів групи Г).

5. У разі коли на конкурс з продажу об'єкта приватизації надійшла заява від одного покупця, зазначений об'єкт може бути проданий безпосередньо такому покупцеві за запропонованою ним ціною, але не нижче початкової ціни.

6. Продаж об'єктів малої приватизації за конкурсом здійснюється відповідно до Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)".

Стаття 161. Продаж акцій на фондових біржах

Продаж на фондових біржах акцій акціонерних товариств, що приватизуються, здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтю 161. Продаж пакетів акцій на міжнародних фондових ринках

1. Продаж пакетів акцій на міжнародних фондових ринках здійснюється відповідно до законодавства і правил функціонування зазначених ринків, з урахуванням вимог законодавства про депозитарну систему в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

2. Рішення про продаж акцій на міжнародних фондових ринках приймає Кабінет Міністрів України.

Стаття 164. Викуп об'єктів приватизації

1. Викуп акцій, часток, паїв, що належать державі в статутних капіталах господарських товариств, інших господарських організацій та підприємств, заснованих на базі об'єднання майна різних форм власності, здійснюється відповідно до законодавства з питань приватизації та з урахуванням установчих документів цих товариств.

2. Викуп об'єктів малої приватизації здійснюється відповідно до Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)".

Стаття 165. Продаж об'єктів приватизації на аукціоні без оголошення ціни

1. Продаж акцій (часток) на аукціоні без оголошення ціни здійснюється в разі, якщо їх не вдалося продати іншими способами. Такі аукціони проводяться до остаточного продажу всіх акцій (часток).

2. Аукціони без оголошення ціни проводяться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі проведення аукціону без оголошення ціни вартість об'єкта продажу не визначається, відомості про початкову ціну не включаються до інформаційного повідомлення, яке за змістом повинно відповідати вимогам статті 19 цього Закону. Переможцем аукціону визнається учасник, який запропонував найвищу ціну.

3. Відразу для продажу на аукціоні без оголошення ціни можуть бути запропоновані державні пакети акцій акціонерних товариств, перелік яких затверджує Кабінет Міністрів України за поданням Фонду державного майна України.

У такому разі державні пакети акцій повинні відповідати одному з таких критеріїв:

акціонерне товариство протягом 3-х років не провадить господарської діяльності;

пакет акцій не вдалося продати в інший спосіб.

4. Продаж об'єктів малої приватизації на аукціоні без оголошення ціни здійснюється відповідно до Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)".;

Стаття 166. Особливості приватизації науково-дослідних і проектно-конструкторських організацій та установ

Науково-дослідні та проектно-конструкторські організації та установи підлягають обов'язковій передприватизаційній підготовці.

Стаття 167. Особливості приватизації містоутворюючих підприємств

1. Для цілей цього Закону до містоутворюючого підприємства відноситься підприємство, яке відповідає одному з двох критеріїв:

підприємство, на якому зайнято не менше ніж 50 відсотків від загальної кількості працюючих на підприємствах міста (поселення);

підприємство, яке на своєму балансі має об'єкти соціально-комунальної сфери та інженерної інфраструктури, що обслуговує не менше ніж 50 відсотків населення міста (поселення).

2. Містоутворюючі підприємства підлягають обов'язковій передприватизаційній підготовці.";

19) у статті 17:

частину другу викласти в такій редакції:

"2. Після затвердження плану приватизації засновники приймають у десятиденний строк рішення про заснування товариства, укладають засновницький договір, затверджують статут товариства і подають в установленому порядку документи до відповідного органу, що уповноважений здійснювати державну реєстрацію, для державної реєстрації товариства.";

частину четверту викласти в такій редакції:

"4. До статутного капіталу товариства вноситься державне майно, здане в оренду (за винятком майна, що не підлягає приватизації, та яке має передаватися на утримання або у схов господарському товариству на договірних засадах) та майно, що є власністю орендаря.";

20) у статті 18:

назву статті викласти в такій редакції:

"Стаття 18. Заснування акціонерних товариств на основі майна підприємств, що приватизуються";

у ча