A A A K K K

Суд задовольнив позов ФДМУ щодо повернення у державну власність української частини нафтопродуктопроводу «Самара-Західний напрямок»

Господарський суд Житомирської області 26 червня 2023 року задовольнив позов Фонду держмайна щодо визнання права власності за державою в особі ФДМУ на частину магістрального нафтопродуктопроводу «Самара-Західний напрямок», яка розташована на території України.

Україна намагається повернути цей актив у державну власність не перший рік.

Нафтопродуктопровід «Самара-Західний напрямок» був збудований за часів СРСР в 1957-1968 роках. На момент розпаду цієї держави нафтопродуктопровід належав до загальносоюзної власності. Після проголошення Україною незалежності він мав перейти у державну власність України. Однак цього не сталося. Багато років цим активом користувалася російська компанія «Транснєфтєпродукт».

Лише у 2011 році за позовом Генпрокуратури Господарський суд Рівненської області визнав за Україною в особі ФДМУ право власності на українську частину нафтопродуктопроводу «Самара-Західний напрямок». В 2014-2015 роках  Рівненський апеляційний господарський суд та Вищий господарський суд залишили це рішення без змін.

Щоправда, в 2017 році Господарський суд Рівненської області змінив своє рішення, визнавши право власності на українську частину нафтопродуктопроводу за дочірнім підприємством «Транснєфтєпродукту» – ТОВ «ПрикарпатЗахідТранс». В подальшому апеляційна та касаційна інстанція залишили це рішення без змін.

В 2017 році НАБУ та САП розпочали розслідування обставин цієї передачі права власності на українську частину нафтопродуктопроводу. За даними НАБУ, в основі нового рішення Господарського суду Рівненської області був завідомо неправдивий висновок судової інженерно-технічної експертизи.

В межах розслідування детективи НАБУ та прокурори САП звернулися до суду з клопотанням про арешт української частини нафтопродуктопроводу. В лютому 2021 року Вищий антикорупційний суд задовольнив це клопотання. З 2021 року цей актив знаходиться в управлінні АТ «Укртранснафта».

ФДМУ, одночасно з розслідуванням НАБУ та САП, зробив чергову спробу повернути у державну власність українську частину нафтопродуктопроводу. У 2021 році Фонд держмайна подав позов до Господарського суду Житомирської області, в якому просив суд визнати за державою цей актив. Наприкінці червня суд став на бік ФДМУ.